وحید پیام نور

مطالبی پیرامون اندیشه، اجتماع و هنر

نظرسنجی در مورد رابطه با امریکا

مطلبی خواندم در جوان آنلاین به قلم آقای صادقیان. در حد بضاعت جوابی بر آن می‌نگارم.

جناب آقای غلامرضا صادقیان

با سلام و احترام، با عنایت به مطلب منتشرشده از سوی شما در جوان امروز، پاسخی را به‌صورت دست‌گرمی، از سوی خودم به‌عنوان یک شهروند، تقدیم حضور می‌نمایم.
صحبت ازنظرسنجی، این مفهوم را می‌تواند داشته باشد که دولت می‌خواهد میزان مشروعیت تصمیمات خود را بسنجد و ببیند با چه هزینه‌هایی برای طرح این موضوع باید مواجه شود. نظرسنجی، روشی علمی جهت کاهش هزینه‌های ریسک یک عملیات اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و یا اجتماعی است. اینکه شما ضرورت این مسئله را درک نمی‌کنید، برمی‌گردد به اندیشه دگماتیک که دارید. اینکه یک دولت حالا روی کارآمده که حتی در ظاهر خود را پاسخگوی مردم می‌داند چرا شما را آزار می‌دهد؟ این دولت دوست دارد این‌طور رفتار کند. اینکه شما وظایف دولت را به قانون اساسی محدود می‌کنید به معنی عدم درک صحیحتان نسبت به قانون و اصل تفکیک قواست.

رفراندوم سال‌های پیش که مورداشاره‌تان است نیز گذر سی دو خوردی ساله‌ای را در پی دارد. آیا کسانی که طی این سال‌ها به دنیا آمده‌اند، شهروند این کشور به‌حساب نمی‌آیند که حالا نظرشان اهمیت نداشته باشد؟

اینکه شما 41 در برابر 59 درصد مردم را صف‌بندی می‌کنید، این پاسخ آری یا خیر نیست. بنده در برنامه‌های آقای روحانی چیزی به نام برقراری رابطه با امریکا را در خاطر ندارم؛ و چرا شما چنین قیاسی را میان یک رفراندوم با دو گزینه را در کنار انتخابات با رقابت چند نفر بر اساس این درصد می‌سنجید، جای شگفتی است. شما یک‌تنه ماهیت علم آمار را با این قیاس زیرسوال می‌برید. مگر اینکه بنده به روحانی رأی می‌دهم به این معنی است که هر کاری که روحانی بکند را می‌پذیرم؟ مگر آن‌هایی که به آقای احمدی‌نژاد رأی دادند، موافق کارها و برنامه‌های عجیب‌وغریبشان بودند؟
می‌فرمایید: اگر نظرسنجی شیوه مناسبی برای تائید رفتار دولتمردان است، چرا در موضوعات اقتصادی نظر‌سنجی نمی‌کنید؟! شما ظاهراً مفهوم نظرسنجی را هم نمی‌فهمید؟! نظرسنجی شیوه‌ای برای تائید رفتار کسی نیست، بلکه روشی است میدانی برای اطلاع از رأی و نظر مردم در موردی خاص! بااینکه این حرف غیرمنطقی است اما چون شما می‌پرسید بنده به‌اندازه‌ی سهم خودم پاسخ می‌دهم. نظرسنجی در مورد مسائل اقتصادی‌ای که به‌صورت مستقیم برمی‌گردد به عملکرد دولت آقای احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور پیشین، چه فایده‌ای برای دولت آقای روحانی دارد؟ مشخص است که همه‌ی مردم خواهان تورم صفر درصدی هستند و در این نیاز، مناقشه‌ای درمیان نیست. چطور است اصلن این دولت هم به فرمایش شما این چهار سال را بشیند. برادرانه شما را به مطالعه علم منطق دعوت می‌نمایم تا لااقل، فرق روش درست فکر کردن با مغالطه و سفسطه را تشخیص بدهید و وقت دیگران را به مطالعه اندیشه‌ی بی‌سروسامانتان نگیرید!
والسلام علی من اتبع هدی

مذاکره با امریکا دیپلماسی روابط خارجی نظرسنجی رفراندوم

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

مقدمه‌ای در مقام مؤخره

تاریخی که بر جغرافیای ذهن یک رهگذر گذشته است

سالیان زیادی را از سر گذراندم تا درک کردم آنچه می‌نویسم؛ شعر، داستان یا فیلم‌نامه نیست. این‌ها شهروندان شهر درون من‌اند و اگر هرازگاهی متنی مرتکب شوم و یا تصاویری را سرهم کنم تا فیلمی شکل بگیرد، حتی اگر از این بابت سرمایه‌ی مادی دیگران در میان نباشد، سربار وقت دیگران بودنی در میان است!

آشنایی

خودنوشت

به روایت کارکرد

به روایت تصویر